ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Jak zlikwidować pajączki na nogach? Praktyczne porady

Venulectasis, czyli teleangiektazje oznaczają rozszerzone naczynia krwionośne na nogach, czyli dobrze znane pajączki. Zazwyczaj pojawiają się w postaci fioletowych żył, które można zauważyć gołym okiem. Powszechnie są uważane za pewien defekt kosmetyczny, jednak dość często stanowią pierwszy objaw niewydolności żylnej. Dlaczego się pojawiają? Jak usunąć pajączki na nogach?

Pajączki – kilka słów o przyczynach

Teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami) stanowią poszerzone naczynia krwionośne, które są zlokalizowane powierzchownie. Należą do jednego z rodzajów żylaków powstającym na skutek powiększenia splotu żylnego, co nadaje im charakterystyczny kształt. Wenulektazje mogą być pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żył kończyn dolnych, dlatego nie powinno się ich traktować tylko jako defektu kosmetycznego. Mogą wynikać z poszerzenia naczyń włosowatych, a nawet tętnic.

Kolejna przyczyna to niefunkcjonujące prawidłowo zastawki w żyłach. Wówczas krew nie może przedostać się z części powierzchownej do głębokiej, przez co do niej wraca. Dochodzi do przeciążenia układu naczyń i poszerzenia ich średnicy. Na skórze pojawiają się w postaci fioletowej lub jasnoczerwonej.

Pajączki są przypadłością, która nie boli. Z tego względu kobiety zgłaszają się do specjalistów w celach kosmetycznych. Jednak zazwyczaj nie są to zmiany izolowane, a powiązane z innymi naczyniami krwionośnymi, które najwyraźniej pracują niewydolnie. Istnieje wiele czynników wpływających na rozwój pajączków. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • płeć żeńską,
  • czynniki genetyczne,
  • wiek,
  • ciążę,
  • doustne środki antykoncepcyjne,
  • otyłość i nieprawidłową dietę.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej. Dochodzi wtedy do niebezpiecznych zastojów krwi w żyłach. Jak usunąć pajączki na nogach, kiedy się już pojawią?

Pajączki – jak się ich pozbyć?

Jak mówi staropolskie przysłowie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zastosuj tę zasadę również w przypadku pajączków. Warto im zapobiegać poprzez stosowanie odpowiedniej diety, która powinna być bogata w kwasy omega-3, witaminę C, witaminę PP oraz E. Należy ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów czy cholesterolu. Ponadto bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, jak spacery, jazda na rowerze czy pływanie. Jeśli praca wymaga pozycji siedzącej lub stojącej – warto zadbać o krótkie przerwy na spacer. 

Pajączki na nogach – jak je leczyć? Kiedy pomimo stosowania diety oraz aktywności fizycznej pojawią się teleangiektazje, należy udać się do lekarza i zacząć od prawidłowej diagnostyki. Po dokładnej analizie specjalista dobierze odpowiednie leczenie.

Co na pajączki na nogach z apteki? Wśród leków, które są najczęściej stosowane, wyróżnia się te zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń i polepszające krążenie, np. diosmina, escyna czy hesperydyna. Bardzo popularne jest stosowanie żeli lub kremów zawierających wyciąg z kasztanowca.

Jeśli chodzi o pajączki na nogach, jak się ich pozbyć za pomocą zabiegów chirurgicznych? Oprócz leczenia farmakologicznego widoczność tego schorzenia można zmniejszyć za pomocą laseroterapii lub kompresyjnej skleroterapii. Pierwsza z metod polega na zamknięciu naczynia za sprawą promieniowania laserowego. Rezultaty można zobaczyć po 4-8 tygodniach.

W przypadku wystąpienia pajączków na nogach, jak leczyć je za pomocą skleroterapii? To metoda najbardziej inwazyjna, ponieważ obejmuje ukłucie igłą naczynia i podanie środka farmakologicznego. Związek chemiczny podrażnia śródbłonek, przez co dochodzi do wielu reakcji, a w konsekwencji – zamknięcia naczynia. Efekt pojawia się nieco szybciej niż w przypadku laseroterapii.

Jak usunąć pajączki na nogach? Podsumowując, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, aby im zapobiegać. Jednak po ich pojawieniu się warto zgłosić się do lekarza. Ponadto właściwa diagnostyka pozwoli na dobór leczenia. O tym, co zastosować na pajączki na nogach, zdecyduje przede wszystkim specjalista. Co ważne, terapia tego schorzenia jest bardzo efektywna. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-zylna/pajaczki.