Elektronika towarzyszy nam każdego dnia. Używamy jej do przeglądania informacji ze świata, pracy, nauki, wymieniania wiadomości z przyjaciółmi oraz rozrywki.
Niestety po pewnym czasie użytkowania sprzęty elektroniczne ulegają zużyciu i nie nadają się do dalszego użytkowania. W wielu przypadkach ich naprawa jest nieopłacalna lub nawet niemożliwa. W ten sposób powstają elektrośmieci.
Elektrozłom – co to jest?
Elektrozłom to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Zaliczają się do niego wszystkie nieużywane, zniszczone oraz uszkodzona urządzenia, które działały dzięki zasilaniu prądem lub bateriami.
Elektrośmieci to m.in. zepsute lodówki, zamrażarki, odkurzacze, żelazka, miksery czy wagi. Za elektrozłom uznaje się również niepotrzebne, niedziałające aparaty telefoniczne, drukarki, laptopy, faksy, terminale, komputery i suszarki do ubrań. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do elektrośmieci zaliczają się także sprzęty oświetleniowe, różnorodne zabawki, przyrządy medyczne oraz maszyny warsztatowe.
Co zrobić ze zużytą elektroniką?
Bardzo trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez elektroniki. To właśnie dzięki niej możemy wykonywać różnorodne obowiązki w pracy i kontaktować się z ludźmi z całego świata. Zapotrzebowanie na elektronikę nie spada, dlatego w sprzedaży nieustannie pojawiają się nowe, bardziej zaawansowane telefony, komputery oraz inne sprzęty. Podbijają one rynek i sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na wymianę swoich urządzeń.
Jednak wtedy pojawia się pytanie: „co zrobić ze starym sprzętem?”. Jeśli nadaje się do dalszego użytku, to można go sprzedać. Jeśli jednak jego stan pozostawia wiele do życzenia, a naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa, to należy go zutylizować.
Czy elektrozłom można wyrzucać do śmietnika?
Czy zużytą elektronikę można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane? Absolutnie nie! Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, które zawierają toksyczne substancje. Jeśli przedostaną się do gleby, wód i upraw rolniczych, mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt oraz ludzi.
Należy również pamiętać, że wyrzucanie elektrozłomu do śmietnika jest niezgodne z prawem. Za takie działanie grozi kara grzywny w wysokości do 5000 zł.
Gdzie oddać elektrozłom?
Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić elektrozłom? Warszawa to miasto, którym znajdziesz przedsiębiorstwo zajmujące się recyklingiem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Oddając swoje sprzęty w ręce takiej firmy, działasz zgodnie z prawem oraz nie szkodzi środowisku naturalnemu.
Specjaliści od recyklingu usuwają ze zużytych sprzętów wszystkie elementy zawierające szkodliwe substancje. Niwelują m.in. baterie i akumulatory, w których znajdują się metale ciężkie. Natomiast elementy pozbawione niebezpiecznych składników poddają recyklingowi, czyli powtórnemu przetworzeniu. Dzięki temu odzyskują cenne metale, takie jak srebro miedź czy złoto.
Zatem, jeśli chcesz działać legalnie, to oddaj elektrozłom w Warszawie firmie zajmującej się recyklingiem tych niebezpiecznych odpadów.