Mimo zapewnień producenta ekrany smartfonów są narażone na uszkodzenia. Od małych rys z powodu kluczy trzymanych w jednej kieszeni wraz ze smartfonem po całkowite rozbicie wyświetlacza. Konsumenci szukając sposobów na ochronę smartfona zadają sobie pytanie – folia ochronna czy szkło hartowane. Obie metody zabezpieczenia ekranu są skuteczne, ale należy zastanowić się nad naszymi potrzebami, ponieważ różnią się one od siebie i będą odpowiednio funkcjonować na naszym smartfonie po uwzględnieniu naszych preferencji.
Co jest lepsze folia ochronna czy szkło hartowane?
Obie metody zabezpieczenia ekranu są inne. Folia ochronna na telefon ma za zadanie chronić wyświetlacz smartfona przede wszystkim przed zarysowaniami, a nie większymi uszkodzeniami, które mogłyby spowodować, że nasz smartfon nie będzie działać. Zdecydowanie sprawdzą się wtedy, kiedy użytkownik nie naraża swojego urządzenia mobilnego poprzez używanie go w niebezpiecznych miejscach, jak np. na budowie. Metoda zabezpieczenia, jaką jest folia – nie uchroni ekranu przed stratami wywołanymi jego upadkiem na żwir, gdyż na smartfonie pojawią się tzw. „pajączki”. Temat użytkowania smartfona dotyczy również tego czy zdarza się nam nim rzucić np. biurko oraz tego jak często nam wypada z rąk. Jeśli delikatnie obchodzimy się ze smartfonem, wówczas folia ochronna idealnie sprawdzi się jako sposób na ładny ekran, który nawet po latach będzie wyglądać jak nowy.
Co jest lepsze folia ochronna czy szkło hartowane? Folia ochronna jest cienka i nie zmienia parametrów wyświetlacza naszego smartfona. Po jej założeniu nie powinno ulec pogorszeniu odwzorowywanie kolorów czy czułość dotyku. Natomiast w przypadku problemów można ją wymienić na inną. Jest to nieuciążliwe dla portfela, gdyż folie ochronne są tańsze od szkieł hartowanych i na wymianę można sobie częściej pozwolić. Niestety, ale folia ochronna jest trudniejsza w montażu. Przy braku doświadczenia ze względu na jej elastyczność – nie jest trudno założyć ją tak, że pojawią się pęcherzyki lub inne niedoskonałości.
Ochrona telefonu
Może wtedy być tak, że ją założyliśmy w celu zachowania ładnego ekranu, a tymczasem wyświetlacz wygląda gorzej, niż przed jej założeniem. Jeśli chcemy się uchronić przed uderzeniami fizycznymi, wówczas folia ochronna świetnie się sprawdzi, jeśli ekran posiada fabrycznie zainstalowane szkło hartowane jak Gorilla Glass. Nie jest ono jednak standardem stosowanym przez producentów. Jeszcze występuje alternatywa w postaci noszenia smartfona w etui portfelowe, gdyż w trakcie nieużywania ekranu będzie on osłonięty. Jednak nie w trakcie korzystania z ulubionych aplikacji. Pojawia się więc ponownie pytanie – folia ochronna na telefon czy szkło hartowane.
Drugie rozwiązanie zapewnia gwarancję, że ekran nie zostanie uszkodzony i będzie działać po upadku. Szkło hartowane jest grubą warstwą szkła, które pochłonie siłę upadku. W sklepach internetowych występuje wiele ich rodzai, więc zakup jest trudniejszy od folii. Należy uwzględnić grubość szkła. Im wartość jest niższa, tym ekran jest gorzej chroniony. Występują one od wartości niewielkiej wartości 1H do 10H. Najniższą jest łatwo zarysować nawet paznokciem, a najwyższa jest odporna nawet na działanie diamentu. Najlepsze szkła hartowane to takie, które nie pogarszają działania naszego wyświetlacza. Z tego powodu należy unikać tanich szkieł hartowanych, ponieważ korzystanie ze smartfona może być uciążliwe, gdyż może on niepoprawnie reagować na nasz dotyk, a dobre szkło nie utrudni działania wyświetlacza. Z tego względu najlepiej jest wybierać produkty renomowanych marek i nie oszczędzać, gdyż sam zakup szkła hartowanego to inwestycja, która uchroni nas przed większymi kosztami jak wizyta w serwisie smartfonów. Właściwością szkła hartowanego jest też ukrycie istniejących już zarysowań na ekranie smartfona. Dzięki niemu nie będą one na już irytować i praca przy użyciu smartfona będzie przyjemniejsza. Szkło hartowane można również ściągać i ponownie zakładać w porównaniu z folią ochronną i jest to wygodnym rozwiązaniem.