ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Ile nosi się aparat samoligaturujący?

Ile nosi się aparat samoligaturujący?

Aparaty samoligaturujące są coraz chętniej wybierane przez pacjentów pojawiających się w gabinetach ortodontycznych. Jest to estetyczna alternatywa dla tradycyjnych aparatów stałych. Czynnikiem, który warunkuje możliwość skorzystania z tego rozwiązania, jest posiadanie stałego uzębienia. Ile czasu nosi się aparat samoligaturujący i czym charakteryzuje się taki sposób leczenia wad zgryzu?

Aparat samoligaturujący a aparat tradycyjny

Aparaty ortodontyczne umożliwiają skuteczne korygowanie wad zgryzu – zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Wpływa to nie tylko na kwestie estetyczne. Proste zęby w dużym  stopniu determinują stan całej jamy ustnej w przyszłości. Aparaty samoligaturujące są pewnym podtypem aparatów stałych. W tradycyjnych modelach, łuki ortodontyczne są utrzymywane w zamach dzięki specjalnym gumowym opaskami – ligaturom. W aparacie samoligaturujący wykorzystywane do tego celu są specjalne klapki. Dostępne są one zarówno w wersji metalowej, jak i estetycznej. Pacjenci cenią sobie aparaty tego rodzaju przede wszystkim ze względu na skrócenie czasu leczenia, a także zmniejszenie kosztów wynikającego z ograniczenia liczby wizyt kontrolnych. Dodatkowym bonusem jest to, że w przypadku braku ligatur, utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Zalety stosowania aparatu samoligaturującego

Stosowanie aparatu samoligaturującego zapewnia wiele korzyści. Pierwszą z nich jest sam aspekt estetyczny. Zamki zdecydowanie mniej rzucają się w oczy dzięki braku ligatur. Sama budowa zamków jest nieco bardziej delikatna i wpływa na komfort pacjenta. Brak ligatur z reguły sprawia, że zęby nieco szybciej się przemieszczają, a cały aparat równomiernie rozprowadza siłę. Nie bez znaczenia jest redukowanie tarcia, które ma miejsce w momencie, w którym łuk ulega przesuwaniu. Czynnik ten ogranicza nieco ból odczuwany przez pacjenta podczas całego procesu leczenia. Nie brak też korzyści docenianych przez ortodontów w swojej pracy – wymiana łuków jest szybsza i wygodniejsza. Czasem może zdarzyć się, że podjęcie decyzji o założeniu aparatu samoligaturującego pozwoli na uniknięcie usuwania zębów niemieszczących się początkowo w łuku. Jest to możliwe dlatego, że łuk metalowy może zostać nieco mocniej zagięty – korekcja ustawienia zębów może być nieco bardziej precyzyjna.

Kiedy warto zdecydować się na aparat samoligaturujący?

Aparaty ligaturujące nie mogą być stosowane u dzieci. Zakładane są tylko u osób, które posiadają wszystkie zęby stałe. Większość wad zgryzu wymaga podjęcia leczenia ortodontycznego. U osób dorosłych wszelkiego rodzaju krzywizny wynikają albo z zaniedbań wizyt u dentysty w dzieciństwie albo z tak zwanych stłoczeń wtórnych. Są one wywołane w większości przypadków obecnością ósemek, które zajmują zbyty dużą ilość miejsca. Sprawia to, że inne zęby przesuwają się i zaczynają na siebie nachodzić.

W takich sytuacjach z reguły zalecana jest ekstrakcja ósemek, a następnie założenie aparatu. Aparaty samoligaturujące są chętnie wybierane przez osoby dorosłe. Połączenie ich zalet praktycznych, z możliwością wyboru zamków ceramicznych, które prezentują się wyjątkowo estetycznie, sprawia, że są one oferowane w coraz to większej liczbie gabinetów oferujących usługi ortodontyczne.

Czynniki wpływające na długość i komfort leczenia ortodontycznego

Aparat samoligaturujący ile trwa leczenie? Leczenie może być nieco krótsze niż w przypadku zastosowania klasycznego aparatu ortodontycznego. Z reguły jednak czas przekroczy 1,5 roku. Podczas leczenia niezbędna jest prawidłowa higiena. W tym celu warto korzystać ze szczoteczki elektrycznej, a oprócz tego używać specjalnych akcesoriów, takich jak szczoteczki międzyzębowe czy nitki dentystyczne. Korzystnie na stan zębów i aparatu wpłyną też wszelkiego rodzaju płukanki. Brak dbania o higienę może niepotrzebnie przedłużyć czas trwania leczenia, zwiększyć ilość koniecznych wizyt kontrolnych, a także doprowadzić do powstania dużej ilości próchnicy, która będzie wymagała kosztownego i długotrwałego leczenia.