Choroby skóry są powszechną dolegliwością, która diagnozowana jest u coraz większej części społeczeństwa. Zwykle są to niegroźne dolegliwości, wynikające z nadkażenia naskórka patogenami chorobotwórczymi, czyli wirusami, bakteriami lub grzybami. W niektórych przypadkach dolegliwości skórne są objawem toczących się i rozwijających wewnątrzustrojowych chorób o różnorakim podłoży. Niekiedy schorzenie skóry stanowi samodzielną jednostkę chorobową, jaką jest na przykład róża.
Róża jest poważną chorobą zakaźną tkanki podskórnej i skóry, która niewłaściwie rozpoznana i nieodpowiednio leczona może mieć niebezpieczne konsekwencje na ogólnego stanu zdrowia. Za rozwój dolegliwości odpowiadają bakterie z grupy paciorkowców, które wnikają do głębszych warstw skóry w miejscu przerwania jej ciągłości, doprowadzając do jej silnego zapalenia. Jaki jest obraz kliniczny róży – poważnej choroby skóry? Na czym polega proces jej leczenia? Ile czasu trwa leczenie róży?
Róża – choroba skóry – najważniejsze informacje
Róża jest dolegliwością zakaźną skóry oraz tkanki podskórnej, która rozwija się u coraz większej części społeczeństwa. To choroba, która rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego, który doprowadza do wywołania silnego zapalenia, charakteryzującego się nagłym, często niezauważalnym początkiem oraz dynamicznym przebiegiem. Zmiany skórne uwidoczniające się na skórze są bolesne, mocno zaczerwienione i dość tkliwe, dlatego w późniejszych etapach choroby nie jest możliwe jej przeoczenie. Skóra objęta zakażeniem jest wyraźnie odgraniczona od zdrowych obszarów, obrzęknięta oraz widocznie błyszcząca. Róża najczęściej występuje w specyficznych dla siebie obszarach, czyli na kończynach dolnych, ale też stopach, dłoniach oraz twarzy.
Bakterią, która wywołuje chorobę skóry – różę są patogeny z rodziny paciorkowców, należących do grupy A. Wrota do wnikania bakterii do głębszych partii skóry są nawet niewielkie przerwania ciągłości naskórka, czyli drobne skaleczenia czy też otarcia. Dodatkowo, bakterie z rodziny paciorkowców mogą wnikać do tkanek podskórnych drogą krwi.
Kto narażony jest na rozwój choroby skóry – róży?
Róża jest schorzeniem, które nieleczone może mieć poważne konsekwencje dla ogólnej kondycji ustroju. Poza charakterystycznymi zmianami na skórze, osoba z rozwijającym się zakażenie może obserwować u siebie wysoką gorączkę, powyżej 40 stopni Celsjusza, której towarzyszy ogólne rozbicie, złe samopoczucie oraz zimne dreszcze. Grupą pacjentów, która jest szczególnie narażona na rozwój róży, są:
- osoby zmagające się z przewlekłym obrzękiem kończyn,
- osoby, które przebyły zakrzepicę żył głębokich,
- osoby cierpiące na owrzodzenia żylakowe podudzi,
- osoby będące po operacji żylaków,
- osoby chorujące na cukrzycę, miażdżycę, a także grzybicę stóp,
- osoby pozostające w nałogu narkotykowym,
- osoby bagatelizujące choroby skóry przebiegające ze świądem,
- osoby posiadające problemy z higieną osobistą.
Róża to choroba, która posiada dynamiczny przebieg. Wczesne zauważenie objawów dolegliwości daje szansę na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych, które w rzadkich przypadkach może zagrażać życiu.
Leczenie róży – jak długo trwa?
Leczenie róży, rozpoczęte niedługo po rozwinięciu się zakażenia daje szanse na szybkie zahamowanie zapalenia. Róża jest dolegliwością, za której rozwój odpowiadają bakterie, dlatego schorzenie leczone jest przy pomocy antybiotykoterapii. Jak długo trwa leczenie róży? Czas rekonwalescencji jest zależny od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, posiadane choroby współistniejące oraz właściwe przyjmowanie antybiotyku. Leczenie zapalenia zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni, niemniej jednak, w niektórych przypadkach, które są ciężkimi przypadkami schorzenia, konieczna jest hospitalizacja i podawanie leków w sposób dożylny.
Bagatelizowanie dolegliwości może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami po chorobie jest sepsa, kłębuszkowe zapalenie nerek, a także zapalenie płuc oraz wsierdzia.