ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Jak pielęgnować pelargonii?

Jak pielęgnować pelargonii?

Pelargonie to rośliny cieszące się bardzo dużą popularnością. Zachwycają swoim nietypowym zapachem i pięknymi, kwiecistymi pnączami. Stanowią świetną ozdobę wnętrz, balkonów, tarasów i ogrodów. Ich uprawa jest stosunkowo prosta, jednak hodując te rośliny, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować pelargonie, aby jak najdłużej cieszyć się ich niezwykłym urokiem, przejdź do dalszej części artykułu.

Pelargonia – charakterystyka

Pelargonia to roślina ozdobna, która gości w wielu domach i ogrodach. Do Europy dotarła w XIX wieku i nieustannie zyskuje na popularności. Na terenie Polski uprawianych jest bardzo wiele odmian pelargonii i nieustannie powstają nowe. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale również wymaganiami. Najczęściej spotykane są pelargonie z kwiatami w odcieniu czerwonym, fioletowym, białym i różowym. Zwykle mają one jasnozielone liście z ząbkowanymi brzegami. Do najpopularniejszych odmian tych roślin można zaliczyć m.in. pelargonię bluszczolistną Gallilee, pelargonię zwisającą oraz pelargonię pachnącą.

Jak uprawiać pelargonie?

Jak uprawiać pelargonie, aby rosły zdrowo? Otóż przede wszystkim trzeba pamiętać, że rośliny te preferują nasłonecznione miejsca, lecz dobrze rosną również w półcieniu. Do prawidłowego wzrostu potrzebują ziemi bogatej w składniki odżywcze o odczynie obojętnym. Ponadto bardzo ważne jest regularne podlewanie pelargonii, gdyż źle znoszą suszę. Unikaj jednak lania wody na liście roślin, gdyż może to doprowadzić do różnorodnych chorób grzybiczych.

Decydując się na uprawę pelargonii, należy również pamiętać, że rośliny te mają wysokie zapotrzebowanie na potas. Z tego względu najlepiej zainwestować w dobrą odżywkę bogatą w ten składnik odżywczy. Nawożenie pelargonii dobrze jest rozpocząć od kwietnia i powtarzać co ok. 2 tygodnie.

Pelargonie – najczęstsze choroby

Zauważyłeś plamy na liściach pelargonii? Na Twojej roślinie pojawiły się brązowe przebarwienia, zarodniki lub szary nalot? Przyczyną może być jedna z trzech najpopularniejszych chorób pelargonii:

  • rdza pelargonii – jej objawem są okrągłe, żółte plamy na liściach pelargonii. Ich średnica nie przekracza 10 mm. Żółte liście z czasem stają się brązowe, a następnie opadają. Aby zapobiec tej chorobie, należy chronić rośliny przed nadmierną wilgocią i dużym zagęszczeniem.
  • Szara pleśń – w przypadku tej choroby pojawiają się brązowe, uwodnione plamy na liściach pelargonii. Aby zapobiec szarej pleśni, nie wolno przelewać roślin i należy unikać ich dużego zagęszczenia. Jeśli jednak roślina zachoruje, konieczne jest usunięcie porażonych liści i spryskanie pelargonii specjalnym środkiem grzybobójczym.
  • Plamistość liści – w przypadku tego schorzenia widoczne są okrągłe lub owalne plamy na liściach pelargonii. Mają one odcień brązowy i szybko prowadzą do obumierania rośliny. Aby choroba nie zajęła całej pelargonii, należy jak najszybciej wyeliminować porażone części rośliny i wykonać dokładny oprysk.