ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Jak wygląda Polski Pawilon na Expo 2020 Dubai?

Jak wygląda Polski Pawilon na Expo 2020 Dubai?

World Expo to odbywająca się od stuleci międzynarodowa ekspozycja, mająca na celu ukazanie dorobek i osiągnięcia danego narodu. Edycja z 2020 była rewolucyjna – pierwsza od czasów pandemii koronawirusa, a jednocześnie pierwsza, która odbyła się w kraju Bliskiego Wschodu, Dubaju. Wystawa przygotowana przez Polskę została uznana za jedną z najbardziej spektakularnych, otrzymując zaszczytną, srebrną nagrodę.

Expo Dubai 2020, polski pawilon – jak wyglądał?

Pawilon stworzony przez Polskę na hasło “Łącząc umysły, tworząc przyszłość” był drewnianym budynkiem, składającym się z 5 stref – każda opowiadała inną historię. Za jego projekt i realizację byli odpowiedzialni studio Bellprat Partner oraz pracownia WXCA.

Indywidualne hasło przewodnie naszego kraju brzmiało “Polska. Kreatywność inspirowana naturą”, co projektanci w oryginalny i efektowny sposób wyrazili w wyglądzie konstrukcji. Przed wejściem do pawilonu na odwiedzających czekała możliwość zapoznania się z polskimi krajobrazami i roślinnością, także tą charakterystyczną dla jej poszczególnych regionów. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz konstrukcji można było ujrzeć części kinetycznej rzeźby, ukazującej ptaki wędrujące między Polską a Bliskim Wschodem. Podkreślała ona więzi łączące nasz kraj z resztą w świata, a także piękno współpracy.

Expo 2020, Dubai – Polska i jej innowacje

W jednej z części polskiej wystawy postawiono na to, jak zróżnicowana, bogata przyroda oraz piękne krajobrazy oddziałują na naszą turystykę. Położono nacisk na to, że Polska może się pochwalić 17-stoma obiektami na liście UNESCO, a także na fakt, że to właśnie w naszym kraju znajduje się fragment lasu pierwotnego – jeden z nielicznych i ostatnich w Europie.

Druga część ekspozycji koncentruje się na polskiej gościnności, przyjmując nazwę “Polskiego Stołu”, wokół którego goście, pozdrawiając przez mikrofon inne osoby, rozświetlają konkretne elementy tej interaktywnej instalacji. “Polski Stół” stał się miejscem spotkań ludzi z całego świata, będąc jednocześnie dziełem, do którego stworzenia zaproszono wielu polskich artystów, inżynierów i przedsiębiorców. Moduły instalacji prezentowały natomiast charakterystyczne dla Polski materiały rzemieślnicze – ceramikę, szkło, miedź i srebro, drewno, stal i aluminium. Zwrócono uwagę na innowacyjność i kreatywność Polaków na przestrzeni lat w ich obróbce i wykorzystywaniu w cenionych na całym świecie wyrobach.

W trzeciej części zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z osiągnięciami Polski w dziedzinach takich jak gospodarka, kultura, turystyka, nauka oraz design. Podkreślono w niej nowoczesne podejście naszego kraju do korzystania z zasobów środowiska naturalnego, bazujące na ekonomii cyrkularnej. Zwrócono uwagę na to, w jaki sposób wyróżnia się polskie wzornictwo, łącząc tradycję z nowoczesnością. Mówiono o wkładzie w rozwój startupów biotech, rozpoznawalnych światowo tytułach, takich jak, chociażby “Wiedźmin”, oraz o wyrafinowanym rzemiośle.

Czwarty panel koncentrował się na podkreślenie wartości regionalizmu w Polsce, odmiennych, a także wspólnych tradycjach. Przedstawiono historię polskiego języka oraz ważne dla polskiej historii i kultury postacie. Piąta wystawa natomiast miała za zadanie wyszczególnić to, czym Polska się wyróżnia spośród innych państw. Mówiono o ważnym dorobku w odkrywaniu kosmosu, wyjątkowości prozy Stanisława Lema, o Polakach na podium himalaizmu na świecie, trudnej drodze Polski do przezwyciężenia komunizmu i odrodzenia państwa oraz o byciu w czołówce wydawców gier.

Expo Dubai – pawilon Polski uzyskał srebrną nagrodę

Podczas wystawy polska ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zwiedzanie ułatwiała gościom optymalna aranżacja wnętrza mającego ponad 2 tysiące metrów kwadratowych, za co nasz kraj otrzymał drugą nagrodę.

Więcej na temat zawartości wystaw, jej organizacji i wyjątkowości można przeczytać na stronie https://expo.gov.pl/?lang=pl, by w pełni docenić to, czym zafascynowało się 1,5 miliona zwiedzających.