ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Jak zwalczyć prusaki?

Jak zwalczyć prusaki?

Prusaki w domu są dość częstym zjawiskiem. Owady te budzą obrzydzenie wśród wielu osób, a do tego żyją zazwyczaj w towarzystwie innych prusaków. Gdy zauważymy jednego, możemy mieć pewność, że w pobliżu jest ich znacznie więcej. W tym artykule opowiemy o nich nieco więcej, a także opowiemy, jak zwalczyć prusaki.

Zwalczanie prusaków — jak wyglądają te insekty?

Można spotkać się też z określeniami, takimi jak:

  • karaluch
  • karaczan

Jednak w praktyce karaluchy i prusaki są innymi gatunkami i różnią się między sobą. Jakie są różnice?

  • karaluch, czyli karaczan wschodni ma rozmiar od 18 do 29 mm, występuje w kolorze czarnym, brunatnoczarnym, rudawym, jednolitym, jego budowa jest masywniejsza i bardziej okrągła
  • prusak to karaczan prusak — jego rozmiar mieści się w zakresie od 10 do 13 mm, kolor prusaka może być żółtawy z czerwonymi elementami lub w paski, jego ciało jest podłużne, spłaszczone, a czułka długie

Gatunki te nie posiadają zdolności latania. Mają jedynie możliwość miękkiego lądowania, gdyby doszło do upadku. Prusaki i karaluchy są najbardziej aktywne nocą. Niezależnie od tego, czy w domu zauważyliśmy karaluchy, czy prusaki, sposób zwalczania karaczanów jest podobny.

Pamiętajmy, że prusaki mają spłaszczone ciało, a ponadto mają zdolność do zmniejszenia grubości. Może wystarczyć im naprawdę wąska szczelina, aby wkraść się do szafek kuchennych przez zamknięte drzwi do pokoju. Ich poruszanie się może być bardzo szybkie, niezależnie od rodzaju powierzchni.

Prusaki — jak zwalczyć?

Podczas zwalczania prusaków istotne jest zachowywanie higieny w domu, a także uszczelnienie wszelkich zakamarków i otworów, przez które insekty mogą się przecisnąć. Żywność i odpady powinny być dobrze odizolowane.

Nie zapominajmy, że prusaki bez jedzenia mogą przeżyć nawet do 40 dni. Samo odcięcie ich od jedzenia w krótkim czasie nie zda egzaminu. Ponadto prusaki karaczany są mogą zjeść wszystko. Nie tylko produkty spożywcze, ale nawet włosy lub papier. Warto znaleźć ich  gniazdo, ale najczęściej położone jest w niezwykle trudno dostępnych miejscach.

Zatem jak zwalczyć prusaki? Często egzamin zdają pułapki na prusaki. Może posłużyć do tego po prostu słoik z wodą albo piwem. Założenie jest takie, by zwabiony insekt dostał się do środka i utopił.

Wykorzystuje się też kwas borowy. Powinno się go zmieszać z mąką i cukrem pudrem. Wszystkie składniki dodajemy w takiej samej ilości, ewentualnie połączmy ze sobą cukier i proszek do pieczenia. Mieszankę rozstawiamy w pobliżu kratek wentylacyjnych i innych miejsc, gdzie pojawiały się prysaki.

Zwalczanie prusaków Warszawa — skuteczne środki chemiczne

  • pułapka klejowa,
  • pasta do smarowania i proszek do rozsypywania, który zabija insekty,
  • żel przyciągający, który po wchłonięciu zabija owady

Pamiętajmy jednak, że podczas korzystania ze środków chemicznych zawsze trzeba się upewnić, że są poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Zwalczanie prusaków Warszawa — dezynsekcja

Jeśli nie poradziliśmy sobie z problemem samodzielnie, warto skorzystać z usługi dezynsekcji. Wyspecjalizowane firmy nawet często nie wymagają opuszczania mieszkania. Najczęściej używa się żelu, który rozkładany jest w kilku miejscach domu. Prusaki, wychodzące ze swojego siedliska przynoszą żel do gniazda. Dlatego wszystkie mogą być wyeliminowane.