ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Jak zwiększyć swoje kompetencje jako nauczyciel?

Jak zwiększyć swoje kompetencje jako nauczyciel?

Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca, ponieważ pedagog na co dzień musi mierzyć się z trudnymi zachowaniami wśród młodzieży. Uczniowie pochodzą z odmiennych środowisk i mogą mieć problemy w nauce, nawiązywaniu relacji z innymi osobami lub kłopoty zdrowotne.

Zadaniem nauczyciela jest przekazanie wiedzy w taki sposób, aby każde dziecko niezależnie od swoich indywidualnych predyspozycji było w stanie ją przyswoić. A jak dydaktyk może zwiększyć swoje kompetencje?

Darmowe webinary online

Darmowe szkolenia i webinary to doskonały sposób na szybkie podniesienie kwalifikacji oraz wymianę spostrzeżeń z innymi nauczycielami. Takie zajęcia są prowadzone online przez doświadczonych trenerów w godzinach popołudniowych. W trakcie wykładu porusza się ważne z punktu widzenia pedagogów kwestie dotyczące sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nauczyciel dowie się, co może zrobić, gdy uczeń zacznie zachowywać się agresywnie w stosunku do innych dzieci lub dorosłych.

Na zajęciach zostają przedstawione ciekawe pomysły na skupienie uwagi uczniów i zapanowanie nad osobami, które notorycznie przeszkadzają w czasie lekcji. Uczestnicząc w darmowym webinarze, nauczyciel może także poznać skuteczne sposoby na wspieranie dzieci w sytuacji żałoby czy innego rodzaju straty.

Jakie kompetencje warto rozwijać?

Dydaktyk w swojej pracy jest rozliczany z wyników całej klasy i musi umieć odpowiednio zmotywować każdego ucznia. A jak podnieść swoje kompetencje jako nauczyciel? W tym celu warto zapisać się na webinar online z pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub sposobów na zwiększenie zaangażowania dzieci w trakcie prowadzonych zajęć.

Podczas kursu doświadczeni specjaliści pokażą nauczycielowi, jak prowadzić lekcje, aby były ciekawe dla młodzieży oraz jak zaktywizować osoby, które są negatywnie nastawione do nauki. Jeśli pedagog chce pracować z dziećmi autystycznymi lub cierpiącymi na afazje, to również powinien wziąć udział w dedykowanych zajęciach z tego zakresu. W trakcie webinaru można się również dowiedzieć, jak poprawnie sporządzić dokumentację i jak ocenić pracę uczniów na poszczególnych etapach edukacji.

Specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli

Niektóre firmy oferują również specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli, które są płatne i mogą dotyczyć takich obszarów jak doradztwo zawodowe, metodyka nauczania, diagnoza oraz ocenianie czy nauczanie zdalne. A jak zwiększyć swoje kompetencje jako nauczyciel? Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, w jakim kierunku dany pedagog chce się rozwijać, ponieważ inne metody wykorzystuje się do pracy z dziećmi zdrowymi, a inne w przypadku osób niepełnosprawnych.

Metody dydaktyczne muszą być także dostosowane do wieku dziecka i liczebności grupy. Poza tym to ważne, by nauczyciel reagował na wszelkie niepokojące zachowania typu zastraszanie, przemoc czy wykluczenie społeczne. Pedagog powinien także interweniować, gdy podejrzewa, że uczeń może być ofiarą przemocy domowej.

Webinary i szkolenia dla nauczycieli – gdzie je znaleźć?

Ciekawe webinary i szkolenia dla nauczycieli znajdują się w ofercie nowoczesnej platformy edukacyjnej dostępnej na stronie https://edumaster.pl/webinary. Udział w zajęciach może wziąć każdy dydaktyk niezależnie od specjalizacji czy stażu pracy. Lekcje są prowadzone online przez wykwalifikowaną kadrę trenerską i obejmują wiele ważnych zagadnień.

W trakcie zajęć pedagog będzie mógł korzystać z profesjonalnych materiałów szkoleniowych, a na koniec otrzyma stosowne zaświadczenie. W ten sposób można szybko podnieść swoje kompetencje i zainspirować się, aby jeszcze lepiej wykonywać pracę nauczyciela. Systematyczny udział w szkoleniach sprawi, że pedagog będzie chętniej wracał do swoich uczniów oraz uniknie niebezpiecznego wypalenia zawodowego.

Praca nauczyciela wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za reprezentowany przez daną klasę poziom wiedzy. Podczas lekcji trzeba się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Pedagog musi się wykazać doskonałymi umiejętnościami interpersonalnymi oraz mieć odpowiednie podejście do dzieci i młodzieży. Profesjonalnie przygotowane szkolenia czy webinary to dobry sposób, by w krótkim czasie nauczyć się nowych metod pracy, a zarazem zwiększyć swoją efektywność.