ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Kiedy warto dezynfekować pomieszcznia?

Kiedy warto dezynfekować pomieszcznia?

Zdarzają się sytuacje, że musimy zdezynfekować pomieszczenie z jakiegoś powodu. Wtedy najlepiej do tego procesu zatrudnić specjalistów, którzy mają doświadczenie w przeprowadzeniu tego typu działań. Bardzo często decydujemy się skorzystać z takiej usługi, gdy na przykład w danym pokoju mieszkała jakaś osoba, która miała bardzo groźną chorobę zakaźną. Pomieszczenia wymagają także dokładnego czyszczenia, gdy przez dłuższy czas w mieszkaniu przebywał nieboszczyk i jego ciało zaczęło się rozkładać, co spowodowało powstanie charakterystycznego nieprzyjemnego odoru. 

W jakich przypadkach warto zdezynfekować pomieszczenie?

Wiele osób decyduje się w tej chwili odkażać mieszkania w przypadku, gdy przechodzili koronowirusa, ponieważ chcą się pozbyć wszelkich bakterii związanych z tą chorobą.  Taka dezynfekcja na pewno zmniejszy ryzyko ponownego zachorowania na tę chorobę. W przypadku wielu chorób po ich przejściu należy dokładnie wywietrzyć poszczególne pomieszczenia, ale nieraz może być niezbędna fachowa dezynfekcja wykonana przez firmę świadczącą tego typu usługi. Jednak do takiego procesu trzeba użyć specjalnych środków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego dezynfekcję pomieszczeń należy zostawić fachowcom. 

Można się na nią także zdecydować, gdy mamy w danych pokojach jakieś nieprzyjemne zapachy i nie udało nam się w żaden inny sposób ich pozbyć. Zdarzają się niestety takie nieprzyjemne incydenty, że osoba, która zmarła przybywa jeszcze przez kilka dni w swoim mieszkaniu, a ciało w tym czasie zaczyna się rozkładać. W takim przypadku po przestrzeni zaczyna się unosić bardzo nieprzyjemny zapach. W momencie, gdy jakiś pacjent zmarł na groźną chorobę zakaźną, to także trzeba dokonać dezynfekcji gabinetu, w którym przebywał oraz innych pomieszczeń, gdzie był leczony. 

W jaki sposób powinna przebiec prawidłowa dezynfekcja poszczególnych pomieszczeń?

Dezynfekcji pomieszczenia najczęściej dokonuje się, używając do tego procesu ozonu. Ten związek jest niebezpieczny dla ludzi, dlatego w czasie całego odkażania przestrzeni nikt nie może znajdować się w tym miejscu. Ozon ma bardzo silne właściwości utleniające, dlatego dość łatwo zabija bakterie, grzyby czy pleśnie. W przypadku, gdy będzie w dużych stężeniach, to równie dobrze poradzi sobie z gryzoniami, karaluchami i owadami. Zaletą tej metody jest to, że po upływie dziesięciu minut można zacząć wietrzyć pomieszczenia poddane dezynfekcji, a następnie mogą tam spokojnie mieszkać ludzie i nie będą mieć żadnych skutków ubocznych z przeprowadzonego procesu. Kiedy chcemy, aby ozonowanie było skuteczne, to taki pokój musi być szczelnie zamknięty przez dłuższy czas. Dlatego moc tego urządzenia należy dobierać pod wielkość przestrzeni, którą chcemy odkazić. Do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalach oraz budynkach użytku publicznego dość często są wykorzystywane lampy UV-C. Jednak należy też być ostrożnym, gdy ich się używa, ponieważ to promieniowanie jest groźne dla naszej skóry oraz oczu. 

Dość popularne i bardziej bezpieczne są  skrzyneczkowe sterylizatory UV-C, które idealne sprawdzą się, gdy będziemy mieli do dezynfekcji noże, telefony lub inne przedmioty, które są podobnej wielkości, a używamy ich na co dzień.  Do czyszczenia dywanów w takich pomieszczeniach są bardzo często wykorzystywane parownice. Najlepiej jednak do tego procesu zatrudnić firmę, która ma odpowiednie środki oraz sprzęty, dzięki którym pozbędzie się wszystkich niebezpiecznych bakterii oraz pasożytów z pomieszczeń, w których się znajdowały. Warto wejść na stronę internetową https://activtek.pl/ , gdzie można znaleźć wiele informacji dotyczących tego jak powinna przebiegać dezynfekcja pomieszczeń. Samemu także można dokonać wstępnego odkażania, a wystarczy do tego środek na bazie alkoholu, który będzie dość skutecznie zabijał część bakterii.