ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Kiedy wymiana opon na letnie?

Kiedy wymiana opon na letnie?

Kierowcy bardzo często zastanawiają się kiedy wymiana opon na letnie będzie optymalna. Wyższa temperatura otoczenia i co za tym idzie, nawierzchni, skutecznie utrudnia jazdę na oponach zimowych. Dlatego tak istotna jest wymiana opon na letnie, by zachować komfort jazdy.

Wymiana opon na letnie — kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

Wymianę opon zimowych na letnie powinno się wykonać wyłącznie, gdy temperatura się ustabilizuje. Jeśli musimy zakupić nowe ogumienie, tym bardziej zaplanujmy proces wymiany z większym wyprzedzeniem. Idealnym terminem na wymianę opon zimowych będzie okres, gdy średnia temperatura w ciągu doby zacznie przekraczać 7°C. Powszechnie przyjętą zasadą, ale nieformalną jest właśnie ta wartość temperaturowa i wynika głównie z zaleceń producentów.

Przeprowadzili oni wiele testów jakościowych opon, które pokazały, że poniżej tej granicy opony letnie nie zapewniają zadowalającej przyczepności na drodze. Natomiast opony zimowe podczas kontaktu z ciepłą nawierzchnią, redukują stopniowo bieżnik, co może skutkować szybszym zużywaniem się.

Kiedy wymiana opon na letnie?

Ciężko jest bardziej precyzyjne wskazać, kiedy jest najlepsza pora na wymianę opon. Istotna przede wszystkim jest stabilizacja temperatury. Jeden lub dwa dni, kiedy średnia wartość temperatury oscyluje w okolicach 7°C to zdecydowanie za mało, by przeprowadzić wymianę opon. Zaleca się poczekać na wyraźną stabilizację temperatury i utrzymanie się jej. W polskich warunkach pory roku są często nieprzewidywalne, dlatego często nie spieszmy się z wymianą ogumienia.

Wymiana opon — kiedy na letnie?

Temperatura jest niezwykle ważna dla opon. Wymiana pomaga dostosować samochód do warunków, jakie panują na drodze. Opony zimowe są zupełnie inne od letnich. Podczas temperatur poniżej  7°C ogumienie letnie zaczyna twardnieć. Dlatego właściwości opon się zmienią. Grozi to gorszą przyczepnością ogumienia, a także wydłużeniem drogi hamowania. O wiele lepiej sprawdzają się wówczas opony zimowe, które pod wpływem niskich temperatur stają się elastyczne, natomiast przy kontakcie z nawierzchnią są bardziej miękkie od ogumienia letniego. Finalnie przylegają do wilgotnej albo pokrytej lodem trasy.

Wymiana opon Wilanów odpowiada — jak opony wpływają na komfort jazdy?

Gdy używamy opon zimowych przy temperaturze wyższej niż 7°C ryzykujemy przede wszystkim komfortem jazdy i żywotnością naszego ogumienia. Zewnętrzna warstwa opon jest bardziej podatna na ścieranie, dlatego dojdzie do szybszej redukcji bieżnika. Ponadto, podczas jazdy odczuć możemy znacznie głośniejszą pracę opon na drodze. Wymianę opon powinniśmy rozpatrzyć też pod względem indywidualnych godzin jazdy. Jeśli poruszamy po drodze tylko w nocy albo nad ranem, warto brać pod uwagę ich własną specyfikę. Mogą być bardziej podatne na utrzymywanie się wody lub oblodzenia. W takiej sytuacji warto dłużej jeździć na zimowym ogumieniu.