ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu?

Kupno domu, czy to jako inwestycja, czy jako przyszły dom, w którym się mieszka, jest zawsze delikatnym procesem i wiąże się ze znaczną inwestycją czasu i pieniędzy. Często nie zwracamy uwagi na pewne aspekty, które poza typowymi (lokalizacja, cena, stan nieruchomości itp.) są bardzo ważne. Na co zwrócić uwagę przy kupnie domu? Oto 5 aspektów, które zwykle pomijamy, ale które są bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu.

1. Poznaj swoich przyszłych sąsiadów

Musimy mieć na uwadze, że jeśli kupujemy mieszkanie w bloku, to nie będziemy mieszkać sami. Bardzo wskazane jest, w trosce o dobre współżycie w przyszłości, aby jeszcze przed zakupem nieruchomości spróbować nawiązać wcześniejszy kontakt z sąsiadami. Sąsiedzi są nieocenionym źródłem informacji i ich opinia może być bardzo przydatna przed dokonaniem zakupu, zapytaj ich o problemy, które mogą występować w budynku, wydatki, stosunki sąsiedzkie itp. Jeśli planujesz remont, pomocna będzie również wiedza o tym, jakiego typu masz sąsiadów (obok, na górze i na dole), aby uniknąć typowych problemów spowodowanych hałasem, brudem itp. nieuniknionych przy tego typu pracach.

2. Klimatyzacja i izolacja

Prawdą jest, że jeśli nieruchomość spełnia nasze oczekiwania pod względem lokalizacji, wielkości i ceny, to prawdopodobnie ją kupimy, ale nie powinniśmy zaniedbać spojrzenia na inne bardzo ważne aspekty: jaki rodzaj ogrzewania lub klimatyzacji wykorzystuje i jakie są miesięczne koszty? Czy instalacje są w dobrym stanie technicznym? Czy budynek ma dobrą izolację termiczną? Jeśli dom nas przekonuje, ale zawodzi w którymś z tych dwóch aspektów, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie poczynienie znacznych inwestycji w instalacje oraz w prawidłowe ocieplenie domu, aby koszty energii z ogrzewania nie poszły w górę. Rozwiązaniem są ekologiczne domy z wysoką efektywnością energetyczną: https://moeko.pl/eko-apartamenty/wielun-kosynierow/.

3. Orientacja domu

Choć, jeśli zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy zakupie domu, może nie jest to czynnik decydujący, dobrze jest wiedzieć, w którą stronę zwrócony jest nasz przyszły dom (zwłaszcza elewacja, na której mamy więcej okien):

  • Orientacja południowa będzie bardzo jasna i pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu, o ile mamy również dobre okna i prawidłową izolację termiczną.
  • Jeśli orientacja jest głównie północna, będziemy mieli słabsze, ale bardziej równomierne oświetlenie w ciągu dnia, a zimą wydamy więcej na ogrzewanie domu. Choć prawdą jest, że latem mniej ucierpimy od promieniowania słonecznego.
  • Orientacja zachodnia wpuszcza bezpośrednie światło późno w ciągu dnia, co może być bardzo niekomfortowe i przegrzewa dom po całym dniu z włączonym ogrzewaniem lub ze słońcem ogrzewającym elewację.
  • Odwrotnie dzieje się w przypadku orientacji wschodniej, słońce będzie wchodzić do naszego domu we wczesnych godzinach porannych, co może być przyjemne, ponieważ pomaga ogrzać dom po nocy

Podsumowując, najlepsze orientacje to południowa i wschodnia. Orientacja północna sprawi, że więcej wydamy na oświetlenie i klimatyzację, a w zachodniej stracimy komfort w późnych godzinach dnia i wskazane będzie umieszczenie markiz lub żaluzji.

4. Wysokość

Wysokość domu jest ważna i to nie tylko ze względu na sam fakt posiadania wysokich sufitów. Wielokrotnie, zwłaszcza przy zakupie nieruchomości z drugiej ręki, będziemy myśleć o przeprowadzeniu remontu, dlatego nie ma nic lepszego niż posiadanie wysokich sufitów, w których możemy ukryć, poprzez montaż sufitu podwieszanego, wszystkie nowe instalacje. Należy zwrócić uwagę na belki lub wcześniej istniejące instalacje, które mogą spowodować, że stracimy wysokość lub które mogą utrudnić przejście bardziej obszernych instalacji, takich jak system klimatyzacji. Im wyższe i bardziej ciągłe sufity w domu, tym lepiej.

5. Hałas

Hałas jest kolejnym czynnikiem, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu. Powinieneś spróbować złożyć wizytę w nieruchomości w godzinach szczytu, aby dowiedzieć się, czy zwiększona aktywność na zewnątrz ma wpływ na atmosferę wewnątrz domu. Czy ruch uliczny jest zbyt duży? Czy w pobliżu znajduje się instalacja lub biznes, który generuje duży hałas? Powinieneś również zwracać uwagę na wszelkie hałasy pochodzące od sąsiadów. Jest to częstsze, niż może się wydawać, nawet w stosunkowo nowych domach. Należy pamiętać, że wygłuszenie domu wiąże się z niemałym kosztem przy remoncie.