ideosfera.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Bez kategorii

Terapia CBT – na czym polega?

Terapia CBT – na czym polega?

Psychoterapia CBT, czyli terapia prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym cieszy się powszechnym szacunkiem i sporym zainteresowaniem. Jeżeli rozważasz udanie się na nią, powinieneś jednak dowiedzieć się, czym jest dokładnie ten rodzaj terapii. Czytając ten artykuł dowiesz się, jak wyglądają sesje w nurcie CBT i komu w szczególności polecana jest ta forma pomocy. 

Terapia CBT – na czym polega?

Jeśli interesuje Cię terapia CBT, na czym polega ta forma pomocy? Zapewne nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że osoby korzystające z psychoterapii prowadzonej w tym właśnie nurcie są zazwyczaj określane mianem klientów, a nie pacjentów. Poza tym psychoterapia CBT skupia się na „tu i teraz”, co w znaczącym stopniu odróżnia ją od terapii psychodynamicznej. Warto zaznaczyć, że jest to bardzo skuteczna metoda w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Jej skuteczności dowiodły liczne badania naukowe. Podczas takiej terapii, klient wraz z terapeutą skupiają się na transformacji zachowań i sposobu myślenia tego pierwszego. Ma to prowadzić po prostu do tego, abyś mógł wieść bardziej satysfakcjonujące życie. Jeżeli chodzi o czas trwania psychoterapii w nurcie CBT, jest to kwestia bardzo indywidualna. Co do zasady, terapia poznawczo-behawioralna trwa nie dłużej niż rok. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak nieco dłuższa współpraca. Zasady kontaktu między terapeutą a klientem są przejrzyste i jasna dla obu stron.

Jak wyglądają sesje prowadzone w nurcie CBT?

Zapewne chcesz wiedzieć nie tylko to, na czym polega terapia CBT, ale również to, jak wyglądają sesje prowadzone w tym nurcie. Otóż odbywają się one co do zasady raz w tygodniu, zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. Terapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym jest zdecydowanie bardziej aktywny niż terapeuta psychodynamiczny. Spodziewaj się więc różnego rodzaju pytań, dzięki którym łatwiej będzie dostrzec Ci błędy w sposobie myślenia. Dzięki temu będziesz mógł zmienić swoje zachowania i poprawić jakość swojego codziennego funkcjonowania. Psychoterapeuta będzie zadawał Ci różnego rodzaju zadania domowe, które będziesz omawiał z nim na kolejnej sesji. Dzięki takim zadaniom łatwiej będzie Ci pracować nad zdrowszym sposobem reagowania na trudne emocje oraz problemy, z którymi się zmagasz. 

Terapia CBT – dla kogo?

Jeśli już wiesz, co to jest terapia CBT, powinieneś dowiedzieć się jeszcze tego, komu jest ona zalecana. Tak naprawdę, skorzystać z niej może każdy, kto czuje taką potrzebę. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest zalecana w szczególności osobom zmagającym się z depresją, zaburzeniami lękowymi, czy też zaburzeniami osobowości. Z tego rodzaju pomocy mogą korzystać także osoby bez żadnych zaburzeń, które chcą poprawić jakość swojego funkcjonowania. Psychoterapia CBT jest dobra zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Jeżeli decydujesz się na psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, zapewne zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć dobry ośrodek psychoterapii. Na pewno warto byłoby zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych miejsc. Im więcej pozytywnych opinii na temat danego ośrodka, tym oczywiście lepiej. Dobrze byłoby także gdybyś dowiedział się czegoś na temat poszczególnych psychoterapeutów. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie Ci wybrać konkretnego specjalistę. Możesz także poprosić o polecenie terapeuty na jakimś forum internetowym. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do zmiany specjalisty, jeżeli czujesz, że nie spełnia on Twoich oczekiwań. Musisz jednak mieć świadomość tego, że psychoterapia to przede wszystkim praca własna. Nie możesz więc liczyć na to, że terapeuta rozwiąże wszystkie Twoje problemy bez zaangażowania z Twojej strony. Jeśli jednak podejmiesz wysiłek, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uzyskasz satysfakcjonujące efekty. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku niektórych zaburzeń, psychoterapia musi być prowadzona równolegle z farmakoterapią.